Terület: Nyíregyháza

Indítsuk újra a Nyírvidéki Kisvasutat Sóstóig!

A petíció címzettje
Nyíregyháza megyei jogú város önkormányzata, MÁV Zrt.

1 046 Aláírások

A gyűjtés befejeződött

1 046 Aláírások

A gyűjtés befejeződött

  1. Indított 2026.05.08.
  2. A gyűjtés befejeződött
  3. Benyújtott
  4. Párbeszéd a címzettel
  5. Döntés

A petíció címzettje: Nyíregyháza megyei jogú város önkormányzata, MÁV Zrt.

Címzett: Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata és a MÁV Zrt. Vezetősége
Mi, alulírott nyíregyházi lakosok és a városunkat kedvelő turisták, kezdeményezzük a Nyírvidéki Kisvasút Nyíregyháza – Sóstógyógyfürdő közötti 8 km-es szakaszának turisztikai célú helyreállítását és forgalomba helyezését.
Miért van szükség az újraindításra?

  1. Vége a dugóknak és a késéseknek! A Sóstóra közlekedő 8-as autóbusz főszezonban és csúcsidőben gyakran kényszerül hosszú várakozásra a Sóstói úton. A kisvasút saját pályán, a forgalomtól függetlenül, garantált menetidővel juttatná el a látogatókat a városból az Állatparkhoz és a Fürdőhöz.
  2. Turisztikai világszínvonal: Sóstógyógyfürdő az elmúlt években óriási fejlődésen ment keresztül. Egy hangulatos kisvasút nem csupán közlekedési eszköz, hanem egy újabb "mágnes", amely még több családot és turistát vonzana Nyíregyházára, növelve a város bevételeit.
  3. Adott adottságok: A sóstói állomás 3 vágányos kialakítása és a megmaradt infrastruktúra kiváló alapul szolgál a gazdaságos és szakszerű újraindításhoz. Nem egy teljes hálózat, csupán egy rövid, de annál fontosabb 8 km-es szakasz felélesztését kérjük.
  4. Környezetbarát közlekedés: A kisvasút fejlesztése illeszkedik a modern, zöld városi koncepciókba, csökkentve a Sóstóra nehezedő gépjárműforgalmat és a környezeti terhelést.
  5. „Van működő példa: A Kecskeméti Kisvasút tanulsága” Nem a lehetetlent kérjük: a Kecskeméti Kisvasút példája bizonyítja, hogy ahol megvan a szándék, ott a hosszú évekig elhanyagolt pálya is megmenthető. Kecskeméten a civil összefogás és az állami szerepvállalás találkozása megmutatta, hogy a kisvasút képes közösséget kovácsolni és új turisztikai dimenziót nyitni a térségnek. Ha Kecskeméten sikerült elindítani a folyamatot, Nyíregyháza – az ország egyik legdinamikusabban fejlődő turisztikai központja – nem maradhat le! Sóstó és a Nyírvidéki Kisvasút sorsa most közös: a 8 km-es szakasz megmentése a város jövőjébe való befektetés.

Mit kérünk a döntéshozóktól?

  • Nyíregyháza Önkormányzatától: Hogy a kisvasút fejlesztését emelje be a város stratégiai turisztikai és közlekedési terveibe, és ne csak kiegészítő buszjáratokban gondolkodjon.
  • A MÁV Zrt.-től: Hogy vizsgálja felül a pálya műszaki állapotát, és a kormányzati kisvasút-fejlesztési programok keretében biztosítsa a 8 km-es szakasz felújítását és a járműpark kiállítását.

Ne hagyjuk elveszni Nyíregyháza egyik legfontosabb ipartörténeti és turisztikai kincsét! Tegyük Sóstót még elérhetőbbé és élménydúsabbá!

Természetesen a cél a vonal fokozatos újraindítása, de elsőkörben nézzük meg, hogy Sósótóig elindul-e, után lehet tovább menni.

Indoklás:

A kisvasút 2009-es megszűnése óta a pálya romlik. Sóstógyógyfürdő viszont az utóbbi időben jelentős fejlődésen ment keresztül, rengeteg turista keresi fel, a kisvasút Sóstógyógyfürdőig történő újraindítása feldobhatná Nyíregyháza turisztikai vonzerejét.
Bár Pilisen lakom, de Nyíregyházán tanulok egyetemen, számomra a kisvasút látványa kiábrándító.

Nagyon szépen köszönöm a támogatást, Németh Kristóf, Pilis
Kérdés a kezdeményezőnek

Ossza meg a petíciót

Kép QR-kóddal a petícióhoz

A petíció részletes meghatározása

Petíciót indítottak: 2026. 05. 08.
Gyűjtés vége: 2026. 05. 31.
Terület: Nyíregyháza
Kategória: Közlekedés

Ùjdonságok

  • A címzett vizsgálja a beadványt.

    2026. 06. 02. -on,-en,-ön,-án,-én

    A petíciót az 1046 aláírással együtt sikeresen benyújtottam a döntéshozóknak. A MÁVDIREKT-től kevesebb mint 24 órán belül hivatalos szakmai visszajelzés érkezett, melyben tájékoztattak, hogy az ügyben a részleteket feltáró vizsgálatot megkezdték. A hivatalos válaszból az is kiderült, hogy a Nyíregyháza–Sóstógyógyfürdő szakasz engedélyezési és kiviteli tervei készen vannak, a vasúthatósági engedély pedig 2027. augusztus 19-ig érvényes. A projekt jelenleg átvizsgálás alatt áll a címzettnél, a fejleményekről a sajtót is tájékoztattam.

  • A petíció benyújtva

    2026. 06. 02. -on,-en,-ön,-án,-én

    RENDKÍVÜLI FRISSÍTÉS: Kevesebb mint 24 órán belül hivatalos választ kaptunk! Ketyeg az óra a kisvasútért!
    Kedves Támogatók!
    Elképesztő mérföldkőhöz értünk. Tegnap reggel hivatalosan benyújtottam a megkeresést az 1046 aláírással, és a hivatalos szervektől – a bürokratikus szokásokra rácáfolva – MA DÉLUTÁN meg is érkezett a részletes, szakmai válasz!
    A válaszlevél olyan konkrét tényeket tartalmaz, amelyek alapjaiban határozzák meg a Nyírvidéki Kisvasút jövőjét, és amelyekről a nyilvánosság eddig alig tudott:

    1. Kész tervek vannak a fiókban: A Nyíregyháza – Sóstógyógyfürdő szakasz turisztikai célú helyreállítására 2018-ban megvalósíthatósági tanulmány készült, 2022 végéig pedig a teljes engedélyezési és kiviteli tervek is elnyerték végleges formájukat.
    2. Ketyeg az óra (2027. augusztus 19.): A vasúthatósági engedély 2027. augusztus 19-ig érvényes! Ez azt jelenti, hogy pontosan alig több mint egy évünk maradt arra, hogy a beruházás elinduljon, különben a méregdrága tervek és engedélyek elévülnek, a folyamat pedig kezdődhet elölről.
    3. Csak a forrás hiányzik: A hivatalos álláspont szerint a projekt kizárólag forráshiány miatt áll, de forrás biztosítása esetén azonnal indítható.
    4. Nyitottak az alternatív üzemeltetésre: A felújítást követően a tulajdonos nyitott lenne arra, hogy a MÁV helyett akár Nyíregyháza önkormányzata, akár egy elhivatott civil egyesület üzemeltesse a vonalat – ahogyan arra Debrecenben, Tiszakécskén vagy éppen Kemencén is van sikeres működő példa.

    Mit jelent ez nekünk? Azt, hogy a munkánk most válik igazán kritikussá. Nem a nulláról kell tervezgetni: a tervek készen vannak, a hatósági engedély él, de a határidő szorít!
    Ezzel a friss információval a hátunk mögött nem állunk meg: a sajtónyilvánossághoz (IHO) fordulunk, és folytatjuk a lobbizást, hogy a döntéshozók előteremtsék a szükséges forrásokat, mielőtt 2027 augusztusában végleg elúszna ez a történelmi lehetőség.
    Köszönöm, hogy velem vagytok, az ügy most kapott igazi gellert!
    Tisztelettel:
    Németh Kristóf

  • Kedves Támogatók!
    Fantasztikus hírem van: a Nyírvidéki Kisvasút újraindításáért indított petíciónk a tegnapi határidővel hivatalosan is lezárult. A kitűzött 1000 fős célt túlnyerve, összesen 1046-an álltunk ki a Sóstóig tartó szakasz megmentése mellett!
    Külön hatalmas elismerés a vasútbarát közösségnek, ugyanis a statisztikák szerint az aláírások több mint 60%-a közvetlenül az Indóház Online (IHO) szakportálról érkezett.
    A mai napon (hétfő reggel) a részletes szakmai javaslatot és az aláírások listáját hivatalosan is megküldtem a MÁV Zrt. vezetőségének, valamint Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatának. Bízom benne, hogy ez a példátlan lakossági összefogás és szakmai háttér célt ér a döntéshozóknál.
    Amint érdemi válasz vagy reakció érkezik a MÁV vagy a város részéről, azonnal tájékoztatni foglak benneteket itt, a felületen!
    Hálásan köszönöm mindenkinek a megosztásokat, az aláírásokat és a támogató kommenteket. Együtt sikerülni fog!
    Tisztelettel, Németh Kristóf

Segítsen a polgári részvétel erősítésében. Szeretnénk, hogy petíciója figyelmet kapjon és független maradjon.

Adományozzon most