19 Signatures
Petition addressed to: Országgyűlés, Gyermek és Oktatásügyi miniszter
Tisztelt Döntéshozók!
Alulírottak kérjük, hogy a pedagógusok eseti helyettesítésére vonatkozó szabályozást haladéktalanul módosítsák úgy, hogy minden ténylegesen megtartott helyettesítési óra díjazott legyen már az első órától.
A jelenlegi szabályozás szerint egy teljes munkaidőben foglalkoztatott pedagógussal egy tanévben akár 60 óra eseti helyettesítés is elrendelhető. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pedagógusok jelentős mennyiségű többletmunkát végeznek el külön díjazás nélkül.
Álláspontunk szerint ez igazságtalan és méltatlan.
A megtartott helyettesítési óra nem szívesség. Nem puszta jelenlét. Nem egyszerű felügyelet. Hanem valódi pedagógiai munka: tanulócsoportok ellátása, felelősségvállalás, fegyelmezés, oktatás, nevelés, sok esetben felkészülés és adminisztráció is kapcsolódik hozzá.
A köznevelési rendszer működése nem épülhet a pedagógusok ki nem fizetett munkájára.
Nem vitatjuk, hogy az iskolákban szükség lehet eseti helyettesítésre. Azt azonban határozottan kérjük, hogy az állam ismerje el: minden megtartott óra munka, a munkáért pedig díjazás jár.
Különösen sérelmesnek tartjuk, hogy ez a gyakorlat évek óta érinti a pedagógusokat. Ezért nemcsak a jövőre nézve kérünk változást, hanem az eddig elvégzett, külön díjazás nélkül teljesített helyettesítések igazságos rendezését is.
Követeljük, hogy:
- az eseti helyettesítésért is járjon többlettanítási óradíj már az első megtartott órától;
- az eseti helyettesítés díjazása legalább a tartós helyettesítésért járó óradíj mértékével egyezzen meg;
- az elmúlt években külön díjazás nélkül megtartott eseti helyettesítéseket visszamenőlegesen fizessék ki;
- készüljön országos felmérés arról, hogy a pedagógusok hány eseti helyettesítést teljesítettek külön díjazás nélkül;
- a tankerületek, fenntartók és intézmények legyenek kötelesek pedagógusonként kimutatást készíteni a ki nem fizetett helyettesítésekről;
- a helyettesítések nyilvántartása a jövőben legyen átlátható, ellenőrizhető és havonta írásban közölt;
- a jövőben ne lehessen pedagógusokkal rendszeresen külön díjazás nélküli többlettanítást végeztetni.
A pedagógusok munkája a köznevelés alapja. Ha egy pedagógus bemegy egy osztályba, megtart egy órát, felelősséget vállal a tanulókért, akkor munkát végez. Ennek anyagi elismerése nem kegy, hanem jogos elvárás.
Kérjük a jogszabály módosítását, a jelenlegi igazságtalan gyakorlat megszüntetését, valamint az eddig elvégzett, ki nem fizetett pedagógusmunka visszamenőleges rendezését.
A megtartott óra munka.
A munkáért fizetés jár.
Ne legyen ingyenmunka az iskolákban!
Reason
Évente akár 60 óra eseti helyettesítést is elrendelhetnek egy pedagógusnak külön díjazás nélkül. Ez nem szívesség, hanem valódi munka. A pedagógus bemegy az osztályba, felelősséget vállal a gyerekekért, órát tart, nevel, fegyelmez, adminisztrál. Követeljük, hogy minden megtartott helyettesítési órát fizessenek ki, az eddig elvégzett munkát pedig visszamenőlegesen is rendezzék. Írd alá, ha egyetértesz: a pedagógusmunka nem lehet ingyenmunka!
Petition details
Petition started:
05/07/2026
Collection ends:
11/06/2026
Region:
Hungary
Topic:
Education
Translate this petition now
new language versionWhy people sign
Tools for the spreading of the petition.
You have your own website, a blog or an entire web portal? Become an advocate and multiplier for this petition. We have the banners, widgets and API (interface) to integrate on your pages. To the tools
Mindenkinek jár hogy kifizessék azt a munkát amiért megdolgozott. Mégis hogyan várhatnák el a magyar emberek hogy a gyerekeik megfelelő oktatást kapjanak ha a tanárok nincsenek megfizetve…